Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu, o której przeznaczeniu w drodze głosowania decydują mieszkańcy. Ideą budżetu obywatelskiego jest zwiększenie wpływu mieszkańców na wydatki publiczne poprzez zaangażowanie ich w proces zgłaszania projektów zadań, które uważają za istotne do realizacji oraz w proces decydowania o tym na co środki budżetu Województwa będą przeznaczone.
Kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację VIII edycji BO wyniesie 8 milionów złotych, z czego 25% środków przeznaczonych będzie na pulę wojewódzką, a kolejne 75% na pule powiatowe. Pule powiatowe co do zasady są równe.
-
pulę wojewódzką, w ramach której mogą być składane zadania o charakterze inwestycyjnym lub remontowym oraz
-
24 pule powiatowe, w ramach których mogą być składane zadania o charakterze nieinwestycyjnym.
Projekt zadania składany w ramach puli powiatowej musi dotyczyć przedsięwzięcia w istotnej części realizowanego na terenie lub dla mieszkańców powiatu, w którego puli został zgłoszony.
W ramach budżetu obywatelskiego może zostać zgłoszony projekt, którego realizacja:
1. pozostaje w zakresie działalności Województwa, z zastrzeżeniem iż:
a) pulę wojewódzką przeznacza się na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych,
b) pule powiatowe przeznacza się na realizację zadań nieinwestycyjnych:
– o charakterze sportowym, w tym z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych,
– dotyczących bezpieczeństwa publicznego,
– o charakterze turystycznym,
– z zakresu edukacji ekologicznej,
– z zakresu ochrony środowiska,
– z zakresu rehabilitacji zdrowotnej,
– z zakresu upowszechniania folkloru związanego z Województwem,
– upowszechniających kulturę w nawiązaniu do historii Województwa i pamięci historycznej;
2. jest zgodna z prawem, w tym z aktualną strategią rozwoju Województwa oraz innymi programami uchwalonymi przez Sejmik Województwa;
3. nie przekroczy roku budżetowego.
W ramach puli powiatowej szacunkowy koszt realizacji projektu nie może być niższy niż 5 000,00 zł ani wyższy niż 40 000,00 zł.
Do formularza zgłoszenia projektu zadania należy dołączyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 30 mieszkańców województwa.
Projekt zadania w ramach puli powiatowej może zgłosić mieszkaniec powiatu, do którego puli zgłaszany jest projekt. Do formularza zgłoszenia projektu zadania należy dołączyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 30 mieszkańców powiatu, do którego puli został zgłoszony projekt zadania.
Pracownicy Urzędu oceniają zgodność propozycji zadań z przyjętą Uchwałą na podstawie karty oceny formalnej i merytorycznej. Nie są przyznawane dodatkowe punkty za dużą ilość podpisów popierających.
Do złożenia propozycji zadania wystarczy 30 poprawnych podpisów mieszkańców województwa w przypadku zadania wojewódzkiego lub mieszkańców powiatu w przypadku zadań zgłoszonych do danej puli powiatowej.
Jeśli jednak autor projektu zadania obawia się, że któryś ze złożonych podpisów mógłby zostać uznany za niepoprawny, może zebrać więcej niż 30 wymaganych podpisów zmniejszając w ten sposób ryzyko odrzucenia projektu zadania.
Realizacja danej propozycji zadania zależy od tego czy mieszkańcy wybiorą zgłoszony pomysł w głosowaniu.
Zgłoszenia projektu zadania należy dokonać poprzez doręczenie wypełnionego formularza zgłoszenia wraz z listą poparcia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
1. za pośrednictwem operatora pocztowego na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego,
al. Piłsudskiego 8,
90-051 Łódź;
2. do Biura Podawczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź);
3. drogą elektroniczną poprzez przekazanie skanu wypełnionego formularza zgłoszenia wraz
z załącznikami na adres: bo@lodzkie.pl
Proszę pamiętać, że o doręczeniu zgłoszenia w terminie decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Zgłaszane zadania muszą:
-
pozostawać w zakresie działalności Województwa, z zastrzeżeniem iż muszą spełniać kryteria określone w Uchwale Nr IV_56_19 SWŁ z dnia 26 II 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego;
-
być zgodne z prawem, w tym z aktualną strategią rozwoju Województwa oraz innymi programami uchwalonymi przez Sejmik Województwa;
-
być możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego;
-
mieścić się w granicach szacunkowych kosztów określonych dla zadań wojewódzkich i powiatowych.
Jednocześnie należy pamiętać, że zgłaszane projekty zadań nie mogą:
-
polegać na:
– zorganizowaniu imprezy masowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466, 1700);
– organizacji kolejnej edycji wydarzenia cyklicznego;
– sporządzeniu wyłącznie dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z nadzorem inwestorskim;
b. zawierać wskazania (bezpośrednio lub pośrednio) podmiotu realizującego zadanie, trybu jego realizacji, a także zastrzeżonych znaków towarowych.
Ponadto:
– ewentualny szacunkowy roczny koszt utrzymania zrealizowanego projektu nie może przekraczać 10% wartości realizacji projektu;
– zadanie powiatowe musi dotyczyć przedsięwzięcia w istotnej części realizowanego na terenie lub dla mieszkańców powiatu, w którego puli został zgłoszony.
– bezpośredniego ani pośredniego wskazania podmiotu realizującego zadanie (zgłoszenie propozycji zadania nie oznacza więc, że autor propozycji zadania będzie jego wykonawcą);
– trybu realizacji zadania;
– zastrzeżonych znaków towarowych;
– informacji, iż zadanie polegać ma zorganizowaniu imprezy masowej lub na sfinansowaniu kolejnej edycji wydarzenia cyklicznego;
– wyłącznie sporządzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z nadzorem inwestorskim.
Jednocześnie:
– propozycje zadań nie mogą przewidywać pobierania opłat od uczestników działań.
Właściwe komórki merytoryczne mogą zmienić koszty szacunkowe zgłoszonego projektu zadania za poinformowaniem zgłaszającego o wprowadzonych zmianach, o ile koszty te nie przekraczają limitów szacunkowych kosztów określonych w Uchwale Nr IV_56_19 SWŁ z dnia 26 II 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego.
Zmiana zakresu projektu zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego, w tym zmiana miejsca jego realizacji bądź łączenie z innymi projektami, jest możliwa w drodze uzgodnienia ze zgłaszającymi te projekty.
Tak, przy czym proszę pamiętać, że zadania powiatowe mogą zgłaszać mieszkańcy powiatu, do którego puli został zgłoszony projekt. Analogiczna sytuacja dotyczy głosowania.
Tak, zgodnie z zasadami obowiązującymi w ramach VIII edycji BO, listę poparcia dla zadania powiatowego mogą podpisać wyłącznie mieszkańcy powiatu, do którego puli został zgłoszony projekt zadania.
Nie.
Wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego z puli powiatowej dokonują w drodze głosowania mieszkańcy właściwego powiatu.
Wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w drodze głosowania dokonują:
– w ramach puli wojewódzkiej mieszkańcy województwa, którzy w dniu głosowania ukończyli 18 lat;
– w ramach puli powiatowej mieszkańcy właściwego powiatu, którzy w dniu głosowania ukończyli 18 lat.
Głosowanie odbywać się będzie poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do urny w punktach do głosowania wyznaczonych przez Zarząd Województwa (lista punktów zostanie zamieszczona na stronie bo.lodzkie.pl).
Głosowanie odbywać się będzie według następujących zasad:
1. głosować można tylko raz;
2. głosować można na jeden projekt wojewódzki oraz na jeden projekt powiatowy.
Głos uznany zostanie za nieważny, gdy:
-
oddany będzie na karcie do głosowania niezgodnej z obowiązującym wzorem;
-
karta do głosowania zawierać będzie skreślenia, poprawki, dopiski w miejscu przeznaczonym do wpisania kodu projektu;
-
karta do głosowania nie będzie zawierać wskazania żadnego projektu;
-
karta do głosowania zawierać będzie wskazanie więcej niż jednego projektu wojewódzkiego lub więcej niż jednego projektu powiatowego;
-
nie zostaną wypełnione wszystkie pola obowiązkowe karty do głosowania;
-
będzie jednym z wielu głosów oddanych przez tę samą osobę;
-
oddany zostanie przed rozpoczęciem lub po upływie wyznaczonego terminu głosowania;
-
oddany zostanie przez osobę, która w dniu głosowania nie ukończyła 18 lat.
Zadania mogą zgłaszać tylko mieszkańcy – osoby fizyczne (bez znaczenia jest tutaj fakt gdzie pracują czy są gdzieś zrzeszeni).
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pracownikami wyznaczonymi do kontaktu z poszczególnych departamentów i jednostek.
Pomocny może być też przykładowy cennik.
Aktualny wykaz kontaktów oraz cennik znajdują się w zakładce DO POBRANIA
Jeśli mieszkaniec chce zgłosić propozycję inwestycji, należy sprawdzić w wykazie czy jest to teren, na którym Województwo może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne na te zadania.
W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z pracownikami wyznaczonymi do kontaktu (Lista kontaktów znajduje się w zakładce DO POBRANIA).
Zadania powiatowe o charakterze nieiwestycyjnym:
W przypadku działań „miękkich” istnieją dwie możliwości. Albo autor zadania nie określa dokładnej jego lokalizacji albo ją precyzyjnie wskazuje (np. impreza sportowa czy kulturalna na danym terenie), wówczas można załączyć zgodę właściciela/zarządzającego tym miejscem już na etapie składania propozycji zadania i zawrzeć informację o planowanych kosztach wynajmu (odpowiedni punkt znajduje się w formularzu zgłaszania zadania i podlega weryfikacji przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego).
-
Mieszkańcy województwa lub danego powiatu zgłaszają projekty zadań wojewódzkich lub powiatowych, załączając prawidłowo wypełnione listy poparcia od 30 innych mieszkańców województwa/powiatu.
-
Informacja o zgłoszonych projektach udostępniona zostanie się na stronie internetowej Województwa. W informacji podana będzie:
1) nazwa projektu;
2) wskazana pula do jakiej projekt został zgłoszony;
3) wartość projektu.
3. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dokonują oceny formalnej i merytorycznej zgłoszonych projektów zadań.
4. Zespół ds. realizacji budżetu obywatelskiego na podstawie przekazanych wyników oceny podejmuje decyzję o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu zgłoszonych projektów do głosowania, następnie sporządza i podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Województwa wykazy zawierające projekty:
-
dopuszczone do głosowania;
-
niedopuszczone do głosowania wraz z uzasadnieniem przyczyn niedopuszczenia do głosowania.
5. Zgłaszającemu projekt przekazuje się niezwłocznie informację o decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania, jej uzasadnienie oraz pouczenie o prawie i terminie wniesienia odwołania – na wniesienie odwołania zgłaszający mają termin 7 dni.
W przypadku uwzględnienia odwołania przez Zarząd Województwa zgłoszony projekt zostaje dopisany do wykazu projektów dopuszczonych do głosowania.
6. Ostateczny wykaz projektów zadań dopuszczonych do głosowania z uwzględnieniem podziału na pule przyjęty przez Zarząd Województwa zostanie ogłoszony na stronie www.bo.lodzkie.pl
7. W wyznaczonym terminie mieszkańcy województwa głosują na wybrane zadania.
8. Zespół ds. realizacji budżetu obywatelskiego nadzoruje ustalenie wyników głosowania i ustala listę projektów, które uzyskały kolejno największą liczbę punktów w danej puli.
9. Zwycięskie zadania stają się zadaniami Województwa i będą realizowane przez Województwo zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.